Ponuka

Váš nákupný košík je prázdny

Ako si mám vybrať klimatizáciu?

Kúpa klimatizácie je investícia na dlhšie obdobie a preto je dôležité vybrať dodávateľa, ktorý vám poskytne odborné poradenstvo, profesionálnu montáž a servis zariadení.

Prvým kritériom výberu je rozloha klimatizovaného priestoru a výkon. Ak bude výkon príliš veľký, klimatizácia sa bude často zapínať a vypínať. Naopak, ak bude výkon príliš malý, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, čo prinesie vyššiu spotrebu energie s nízkou efektívnosťou. S týmto kritériom vám ochotne poradí náš tím telefonicky alebo prostredníctvom emailu. 

Hlučnosť zariadenia je ďalšie kritérium, ktoré odporúčame zvážiť. Výšší výkon zákonite znamená, že klimatizácia bude hlučnejšia. Pre porovnanie ponúkame hlučnosť niektorých zvukov v okolí, aby ste si vedeli predstaviť, aká hlučná je vami vybraná klimatizácia: šumenie trávy 10 dB, šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB.

Zvážte kúpu energeticky úspornej klimatizácie. Väčšina našich klimatizácií má energetickú triedu A+ až A+++ čo predstavuje najvyššiu možný hodnotu energetickej úspory.

Aké sú celkové náklady na zaobstaranie si klimatizácie?

Počiatočná investícia zahŕňa náklady spojené so zakúpením klimatizačnej jednotky a tiež jej montáže. Ide o obnos peňazí, ktorý vám z dlhodobého hľadiska spríjemní každodenné fungovanie predovšetkým počas horúcich letných dní.

Príslušenstvo ku klimatizáciám je predávané oddelene. Ak máte záujem o dokúpenie WiFi ovládania alebo špecifického kotvenia, kontaktujte nás a radi vám poradíme.

Náklady na elektrickú energiu, spojené s prevádzkovaním klimatizácie. Prevádzka klimatizácie nie je pri bežnom používaní až tak finančne náročná. Na ilustráciu, pri energeticky efektívnej klimatizácii sa náklady na energiu celodennej prevádzky klimatizácie pohybujú rádovo medzi 1-2€. Ak si večer po príchode z práce trochu zachladíme byt, ide rádovo o desiatky centov.

Servis a údržba sú bezpochyby dôležité prvky, ktoré zaručia, že vaša klimatizácia vám bude dlho a efektívne slúžiť. Kúpou klimatizácie v m-plan budete mať záruku, že sa o vašu klimatizáciu postaráme a poskytneme vám profesionálny servis a údržbu.

Je možné klimatizačnou jednotkou vykurovať priestor?

V súčasnosti sú mnohé moderné klimatizácie vybavené tepelným čerpadlom. Tepelné čerpadlo robí z klimatizácie efektívne vykurovacie teleso. Vďaka nemu je možné efektívne a úsporne kúriť, nakoľko využíva princíp nízkopotenciálového tepla z vonkajšieho prostredia. Úspora elektrickej energie pri kúrení klimatizáciou je o 2/3 až 3/4 väčšia oproti ohrievaču.

Čo je to vnútorná a vonkajšia jednotka?

Splitové klimatizácie pozostávajú z dvoch hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej) a vnútornej chladiacej  jednotky, ktoré sú vzájomne prepojené potrubím s izoláciou zabraňujúcou tepelnej strate. Cez potrubie prechádza chladivo meniace sa na chladiacu kvapalinu. Čím je potrubie kratšie, tým sú energetické nároky menšie a účinnosť citeľnejšia. Vonkajšia časť obsahuje kompresor a umiestňuje sa podľa zváženia napríklad na stenu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútorná časť klimatizačná jednotka sa upevňuje na stenu približne v 2 metroch od podlahy, tak aby nespôsobovala prievan do tváre ľudí v miestnosti.

Aká je životnosť bežnej klimatizácie?

Životnosť klimatizácií najviac ovplyvňuje kvalita jednotlivých komponentov a dĺžka prevádzky. Najdôležitejšia časť a zároveň srdce klimatizácie je kompresor. Odborne nainštalovaná a pravidelne servisovaná klimatizácia má životnosť cca 15 rokov, v závislosti od rozsahu používania.

Môže byť klimatizácia hlučná?

Hlučnosť zariadenia je bezpochyby dôležitý parameter pri výbere klimatizácie. Výšší výkon zákonite znamená, že klimatizácia bude hlučnejšia. Pre porovnanie ponúkame hlučnosť niektorých zvukov v okolí, aby ste si vedeli predstaviť, aká hlučná je vami vybraná klimatizácia: šumenie trávy 10 dB, šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB. Klimatizácie v našej ponuke vykazujú hlučnosť rádovo od 25-45 dB.

Je nutná kontrola a údržba klimatizácie?

Čistenie a pravidelná údržba klimatizačných zariadení je dôležitá z viacerých hľadísk. Znečistené zariadenia môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie, môžu zapáchať, chýbajúca údržba môže spôsobiť aj poruchu klimatizačného zariadenia. Výrobcovia predpisujú čistenie raz až dvakrát ročne. Údržbu a čistenie zariadení je účelné vykonať pred každou klimatickou sezónou, resp. po jej ukončení. Veľkou prednosťou čistenia pred sezónou je, že príchodom leta nemusíme čakať na servis, ďalej predídeme „státiu v rade" kvôli preťaženosti odborníkov alebo servisov.

Spôsobuje klimatizácia zdravotné problémy?

Choroby z klimatizácie sa môžu vyskytovať vtedy, keď je zanedbaná pravidelná údržba klimatizačných jednotiek (min. 1 x ročne) alebo keď servis klimatizácie nie je vykonávaný dôkladne. Vnútro vnútornej jednotky klimatizácie – vplyvom neustáleho kondenzovania pár – pri prevádzke chladenia je vlhká, čo vyhovuje rozmnoženiu baktérií, vírusov a húb. Tieto choroboplodné patogény zapáchajú, v extrémnych prípadoch môžu byť príčinou ochorení dýchacích ciest, preto je účelné udržiavať klimatizáciu čistú. 

Ako dlho trvá montáž klimatizácie?

Čas potrebný na montáž klimatizácie závisí od náročnosti chladiaceho riešenia a tiež podmienok v priestore, kde bude klimazitácia inštalovaná. Montáž jednoduchej klimatizácie nástennej kategórie do obytného priestoru zaberie zvyčajne jeden pracovný deň. 

Aké sú možnosti ovládania klimatizácie?

V závislosti od modelu je možné klimatizácie zvyčajne ovládať diaľkovým ovládačom, podobne ako ovládate TV. Moderné klimatizácie poskytujú možnosť ovládania aj prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo s využitím WiFi. Niekotré klimatizácie je možné nastaviť aj na automatické chladenie v požadovaných časových intervaloch alebo v závislosti od teploty.

Kde nás nájdete

Office Eduarda Wenzla 6
831 06 Bratislava

zobraziť väčšiu mapu